Rolex

Cytaty Tacyta

„Czy zastanawiali się Państwo, skąd biorą się różnice na tyle przepastne, że uniemożliwiające porozumienie pomimo podobieństrw składniowo-gramatycznych języka? Z różnic aksjologicznych!

Podobnie jak w Ulsterze, te same, nieodległe zdarzenia historyczne są zupełnie różnie odczytywane i rozumiane. I to nie tyle na poziomie naukowym, historycznym. Różnice powstają o wiele wcześniej i są o wiele głębsze. Powstały na bazie rodzinnych przekazów, tradycji płytkiej, bo odnoszącej się do pokolenia naszych rodziców, a najdalej dziadków.

Jak bowiem pogodzić rodzinną opowiesć o dziadku zamęczonym przez sowieckie, polskojęzyczne żołdactwo na Rakoweckiej, z sięgającą równie daleko w przeszłość opowieścią o dziadku, który jesli czegoś obawiał się to tego, że w jego słuzbowy samochód ostrzelają faszystowscy bandyci z lasu, pogrobowcy rewizjonistów i imperialistów z AK?

A jak sprowadzić na wspólną płaszczyznę opowieść o Janie, którego rozstrzelano w Bydgoszczy z 1939, z Hansem do którego strzelano na Pomorzu za przynależność do Wehrwolfu? Potomek Hansa ma prawo snuć marzenia o autonomii Kaszub z włączonym dawnym województwem pomorskim, potomek Jana ma prawo się tego smiertelnie obawiać.

Jak znaleźć wspólny mianownik dla opowieści o obywatelu posłusznie służącym swojemu państwu o wdzięcznej nazwie PRL w formie płatnego (za lojalną służbę należy się gratyfikacja) informatora służb niejawnych i drugiej: o zaszczutym osobniku nierozumiejącym niepowodzeń w karierze, który owego informatora był ofiarą?

Wspólnego mianownika nie ma i być nie może. Niech wszystcy, którzy go szukają porzucą zbędne nadzieje. To trochę tak jakby spróbować na jednej płaszczyźnie postawić gen Kiszczaka i rotmistrza Pileckiego, o którym wspomina dziś pan Michał Tyrpa i słusznie. Porównać Józefa “Ognia” Kurasia i Franza z “Psów” Pasikowskiego. Myslę, że jasno widać, że się nie da, bo bohaterowie należą do zgoła odmiennych, kulturowych tradycji.”

This is an example of a WordPress page, you could edit this to put information about yourself or your site so readers know where you are coming from. You can create as many pages like this one or sub-pages as you like and manage all of your content inside of WordPress.

Rolex: Wyniki wyszukiwania: balbina

EGZEGEZA « Rolex: „Okazało się, że podczas rozmów w Pałacu Donaldu, a być może podczas innych rozmów, dowiedział się więcej na temat swojej roli”

Tu masz system << Eee, to jest sukces! « Rolex

Reklamy

Dodaj komentarz »

Brak komentarzy.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: