Rolex

5 Listopad, 2008

KOLEJNY FAJNY FACET WYGRYWA, A W KRAJU WARCHOLĄ CZYLI MAM NEWSA!

Filed under: Polska — Rolex @ 13:01 UTC
Tags: , , , , ,

No i po zabawie. Amerykanie wybrali nam bohatera, którego, chcemy czy nie, bedziemy ogladać kilka razy w tygodniu na ekranach telewizorów. Jako człowiek nierozumiejący demokracji wyprodukowałem w związku z wyborem kilka watpliwości, ale moje watpliwości są chyba nieistotne, skoro nie rozumiem procesu.

Demokracja powypisywała sobie na sztandarach kilka fajnych haseł, a w miarę postepu procesu historycznego dopisywała coraz to ciekawsze, jak na przykład spostrzeżenie feministek, że ich organy wewnetrzne sa ich własnością. Całkiem słusznie, ale dlaczego domagają się wprowadzania przymusu państwowego (i sankcji w razie nie poddanie się temu przymusowi) w stosunku do osób, po których spoodziewają się, że będą w ramach wykonywanego zawodu im owe organy usuwać, tego nie wiem.

„Panie doktorze, mam serduszko do usuniecią…” „Ależ oczywiście, proszę się położyć i zrelaksować… Nie bedzie bolało…”

Ale zostawmy moją niemoc w sprawach rozumienia, niedorosłem, ale może jeszcze dorosnę. W każdym razie ważne, że nowy prezydent USA wie co robi, a szuflady ma pełne ustaw, bo czas na zmiany.

Trochę to rzeczywiście popolskie deja vu. Pamietam, że z pieriestrojką było podobnie. Najpierw np. nomenklatura komunistyczna próbowała zaistnieć kapitalistycznie w Polsce, a dopiero później w innych, bratnich krajach regionu. Nio i to u nas „okragły stół” „wypalił” i miał się stać wzorem do nasladowania dla innych ludów zaprzyjaźnionych.

Jedni skorzystali, inni nie. Niemcy, dajmy na to, nie skorzystali i zrobili Anschluss w miejsce debatowania przy stołach. Ale Niemcy mają w Anschlussach doświadczenie i wprawę, więc pewnie dlatego nie skorzystali z naszej drogi.

W każdym razie, życzę Ameryce wszystkiego najlepszego. Ale i ostrzegam.

Przed warcholswem. A poniżej przykład przywołanego świnienia, który jest ponadto moim pierwszym, zdobytym poprzez utworzoną siatkę konfidentów newsem na pierwsze strony gazet.

Jak pamietamy, w Polsce też był czas na zmiany. Po III RP, która miała swoje wady, ale i swoje olbrzymie zalety, przyszła IV RP, która miała swoje wady i tylko wady. W związku z tym ludzie rozsądni, młodzi i wyedukowani wybrali zmiany. Nie do końca wiadomo, czy po zmianach jest już V RP, czy na powrót III, czy to jedynie III RP reaktywacja, sequel lub „new release”.

Nie ulega jednak watpliwości, że podobnie jak w USA szuflady pęczniały pod nadmiarem ustaw, a barackowie nadwiślańscy przebierali nogami by wprowadzić je w życie. A tymczasem, w rok po wyborze…

Do

Pana Prezesa Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej

Pana Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej

Pana Marszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej

Posłów i Senatorów Rzeczypospolitej Polskiej

Apel ogólnopolskiej konferencji samorządów zawodów zaufania publicznego – Łódź 25 października 2008r.

Przedstawiciele samorządów zawodów zaufania publicznego skupiających istotne społecznie środowiska inteligencji humanistycznej i technicznej, zgromadzeni w Łodzi – zwracają się do reprezentantów władzy wykonawczej i ustawodawczej z apelem o poszanowanie i respektowanie wyrażonych w preambule do Konstytucji podstawowych zasad Rzeczypospolitej Polskiej tj. poszanowania wolności i sprawiedliwości, współdziałania władz, dialogu społecznego oraz zasady pomocniczości umacniającej uprawnienia obywateli i ich wspólnot.

Wielu z nas w czasie wyborów parlamentarnych udzieliło poparcia formacji politycznej, która deklarowała odstąpienie od antyinteligenckiej, antyobywatelskiej i wrogiej wobec konstytucyjnej zasady pomocniczości, polityki. Wyrażamy najgłębsze przekonanie, iż dla wyniku wyborów parlamentarnych duże znaczenie miała rola opiniotwórcza naszych środowisk, w sposób bezprecedensowy lekceważonych przez poprzednią ekipę władzy. W czasie kampanii wyborczej w 2007r. kandydaci na parlamentarzystów, krytykujących poprzednie władze, deklarowali i obiecywali naszym środowiskom poszanowanie idei samorządności. Utwierdzano nas w przeświadczeniu, iż budowanie społeczeństwa obywatelskiego musi polegać na polityce otwartości władzy na środowiska samorządowe i osiągania z nimi w ramach dialogu, konsensusu.

Obecna praktyka koalicji rządzące wpisuje się we wzorce merytorycznej ignorancji wobec środowisk samorządów zawodów zaufania publicznego, ich znaczenia i misji społecznej. Jest przejawem próby zmiany ładu konstytucyjnego, poprzez budowanie centralistycznego porządku państwowego, w miejsce realizacji ładu prawnego wyrażonego w Preambule i art. 17 Konstytucji.

Nasze oczekiwania, iż formacja polityczna, której udzieliliśmy poparcia – stworzy kompetentny rząd, powoła w jego skład ludzi merytorycznie przygotowanych do realizacji obywatelskich i społecznych oczekiwań, a w sprawowaniu władzy będzie nie tylko szanować, ale wprost korzystać z samorządności obywatelskiej – okazały się niespełnione.

Jesteśmy świadkami naruszania konstytucyjnej reguły dialogu społecznego, która nakazuje w ramach przygotowywanych przez władzę zmian prawa dotyczących środowisk samorządów zawodowych, w szczególności zaufania publicznego, dokonania uzgodnień z tymi samorządami. Nadto z naruszeniem konstytucyjnej zasady pomocniczości proponowane zmiany zmierzają w kierunku „urządzenia” nam samorządów, poprzez pozbawienie nas praw słusznie nabytych.

Nie do zaakceptowania jest sytuacja, w której Pan Premier nie odpowiada na zaproszenia i nie znajduje czasu na spotkania z przedstawicielami naszych środowisk, a w Sejmie znajdują się projekty ustaw będące kontynuacją pomysłów poprzedniej władzy, wprost ograniczające samorządność zawodową, a powstające wbrew istocie konstytucyjnej zasady pomocniczości samorządów zawodowych. Realizowanie zasady „wszystko o Was bez Was”.

Wzywamy Rząd Pana Premiera Donalda Tuska do zaniechania forsowania projektów ustaw ograniczających zakres działania zawodów zaufania publicznego, odnoszących się do interesów obywateli w sferze ich zdrowia i majątku, do rozpoczęcia konsultacji z szerokim udziałem naszych przedstawicieli. Wierzymy, iż zasady demokratycznego procesu wykonywania władzy państwowej, państwa obywatelskiego dla którego fundamentem jest idea samorządności wezmą górę nad populizmem.

Przedstawiciele Samorządów:

1. Aptekarskiego

2. Lekarskiego

3. Lekarzy Weterynarii

4. Pielęgniarek i Położnych

5. Diagnostów i Techników Laboratoryjnych

6. Rzeczoznawców Majątkowych

7. Inżynierów Budownictwa

8. Architektów

9. Urbanistów

10. Biegłych Rewidentów

11. Doradców Podatkowych

12. Radców Prawnych

13. Komorników

14. Adwokatów

Chryste Panie! „Nasze oczekiwanie niespełnione”?”Obecna koalicja wpisuje się we wzorce ignorancji”??? „Pan premier nie odpowiada na zaproszenia”? „Jest przejawem zmiany poprządku konstytucyjnego poprzez budowanie centralistycznego porządku państwowego”?

Adwokaci? Architekci?, Lekarze?

No jak to nie jest warcholstwo, to ja nie wiem, co to jest!

Więc Obamu! Zanim wysypiecie szuflady pełne ustaw rozejrzyjcie się, czy w Waszym otoczeniu nie brak lisów farbowanych i fałszywych przyjaciół, co to później, kiedy po roku, dwóch, trzech, rozpoczniecie te zmiany, będą Wam rzucać kłody pod nogi!

Wy nie idźcie tą drogą!

Pozdrawiam

Reklamy

Dodaj komentarz »

Brak komentarzy.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: