Rolex

23 Luty, 2008

DYSKONTOWANIE TOŻSAMOŚCI I TOŻSAMOŚĆ KONT

Filed under: konto bankowe,tożsamość — Rolex @ 12:58 UTC
Tags: ,

Inspiracją dla poniższego wpsiu była uwaga kokosa26 (http://www.kokos.salon24.pl/), a właściwie pytanie: czy media zarechoczą na wieść o braku dowodu osobistego oraz przysługującym wszystkim policzonym Polakom numerom PESEL i NIP z równą elegancją jak zarykiwały się nad brakiem konta. Nie, odpowiadam od razu kokosowi. Brak numeru konta świadczył bowiem o ewidentnym buractwie i nieprzygotowaniu do rządzenia, brak dowodu świadczy o kwalifikacjach, podobnie jak ilość kont, adresów, zawodów i obywatelstw.

Żeby być dobrze zrozumianym, a wiem że moje poczucie humoru jest bardzo specyficzne, z góry zastrzegę, że rzecz nie w osobach byłego premiera i nowego ministra. Chodzi o generalia. Otóż ludzi mediów śmieszy brak konta, jeden adres i jedno obywatelstwo, a wielości na wymienionej liście nie rażą.

I nie dziwota. 50 lat PRL-u i 17 lat kręcenia lodów w większej i mniejszej skali, w kraju, który najbardziej przypominał warsztat, gdzie na części rozbiera się kradzione samochody, za to z wielkim plakatem na odrapanych drzwiach: „Uczciwość i praca drogą do sukcesu zawodowegoi” wykształciło ten szósty zmysł pozwalający na odróżnienie cech pomagających w rozwoju, od tych rozwój utrudniających. A któż bardziej wyczulony na wyłapywanie cech potencjalnych mecenasów* niż ludzie mediów?

Słuchajmy więc cmokań i rechotów z uwagą!

Co znaczy, że ktoś nie ma konta? Ano, że nie można na to konto nić przelać. Nie można nic wypłacić; brak konta może świadczyć o nienowoczesności i pewnej gapiowatości w sprawach finansowych. Posiadanie konta, a najlepiej kont kilku, świadczy z kolei o finansowej zaradności i że „chłop nie w ciemię bity” przepraszam za kolokwializm.

A dowód? Dowód tożsamości? Świadczy o tym, że nie mamy nic przeciwko posiadaniu dokumentu, na podstawie którego każdy może ustalić kto my zacz i gdzie mieszkamy. Na przykład jeśli od kogoś pożyczymy pieniądze, to nasz wierzyciel będzie wiedział do kogo i gdzie udać się po ich odbiór, jesli ich sam nie otrzyma w oznaczonym terminie (pamietajmy jednak, że dług pieniężny jest długiem oddawczym!).

Jedno obywatelstwo z kolei sprawia, że we wszystkich sprawach będziemy w razie sporu dyskutowali przed sądem polskim, wielość obywatelstw sprawę komplikuje. Są tacy byli obywatele polscy, którzy nie chcą skorzystać z zaproszenia przez polską prokuraturę w sprawie jakiegoś tam wyrywania paznokci przed półwieczem i zasłaniają się paszportem obcym. Skutecznie.

Czegóż więc można dowiedzieć się z rechotów i cmokania? Kim dzisiejszy człowiek sukcesu?

Jest to człowiek z kontem, a bez tożsamości, zamiast człowieka z tożsamością, za to bez konta.

* nie wszyscy

komentarze (16)

Reklamy

1 komentarz »

  1. Top Posts « WordPress.com
    DYSKONTOWANIE TOŻSAMOŚCI I TOŻSAMOŚĆ KONT. Inspiracją dla poniższego wpsiu była uwaga kokosa26 (http://www.kokos.salon24.pl/), a właściwie pytanie: czy …
    botd.wordpress.com/top-posts/?lang=pl – Similar pages – Note this

    Komentarz - autor: Timex — 24 Luty, 2008 @ 0:56 UTC | Odpowiedz


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: