Rolex

21 Luty, 2008

Odpowiedzi do 100 dni

Filed under: salon24 — Rolex @ 12:38 UTC
Tags: ,

GOŚCIE III

Cyncynat – no i to jest własnie pytanie. Skoro we wczesnym średniowieczu matematyka rozwijała się bujnie w świeice islamu, to jak to się stało, że po paru wiekach przestała i nie rozwija sie, a zaczęła w Europie.

Przyczyny dogmatyczne – nigdy nie jest tak, że spadek po jakiejś cywilizacji da się „przejąć” wybiórczo. We wczesnym średniowieczu trzy religie monoteistyczne mogły inkorporować antyk, bądź go odrzucić (patrz: moje wpisy „sklepik z transcendencją”, „gafy nie było”, „porządki normatywne i towarzysz nagan” – jesli znajdzie pan czas)

Zarówno w islamie jak i judaizmie istnieje silny zakaz sztuki figuratywnej związany ze strachem przed politeizmem. I judaizm i islam odrzucili antyk własnie z tego powodu. Wraz z cały kulturowym „pakietem”, a więc również z nauką. W chrześcijaństwie dwa nurty ścierały się przez kilka wieków, a zwycięzyli „ikonoklaści”. Odtąd nic nie stało na przeszkodzie, żeby inkorporować sztukę antyku, a za tym filozofię (naukę).

Istniały różne zalążki nauki: logika hinduska (bez kwantyfikatorów :-). Nie rozwinęły się. Rozwinęła się nasza. I tylko tak istniej, również w Nowej Zelandii.

Państwo neutralne światopoglądowo to nie jest państwo laickie. Laicyzm jest również swiatopoglądem. 😛

Światopogląd ten ma swoje dogmaty, które przyjmuje się na wiarę (np. każdy ewolucjonista panu powie, że wiek kopalin organicznych mierzy się stopniem rozpadu izotopu C14. A jak pan zbada temat, to panu wyjdzie, że z powodów oczywistych przy pomocy tej metody można datować jedynie 40.000 lat wstecz. (zagadka: dlaczego?) Reszta to stratygrafia stentonowska, która „padła” jakieś 20 lat temu.

I takich popularnych dogmatów jest 10 razy więcej niż w credo. Ale każdy sam sobie wybiera dogmaty.

Państwo neutralne to państwo zarządzające sprawami doczesnymi: wojskiem, policją, wymiarem sprawiedliwości. W tym zarządzaniu posługuje się pragmatyką.

Inna rzecz: o jaki system aksjologiczny oparte jest prawo. Nie może być nie oparte o żaden. A ten, o który jest oparte musi być spójny, zupełny i niesprzeczny.

Listę polecam. Książki nie giną 🙂 Pozdro

Kaska – masz rację, jest wiele do zrobienia w sferze kultury, tyle że nie da się tego administracyjnie wykonać, to musi wynikać „z nas” Dziwne, że nie znalazł się nikt, kto wziąłby się za Powstanie44 np. Młodzierz „waliła” do museum, poszłaby na film. Pozdro.

p.Cezary – nie mamy wyjścia. Mają kupę czasu. Pozdrawiam.

zapluty europejczyk – dziękuję za dyskusję. Argumenty rozumiem. Z tym ZOMO… No… p. Dukaczewski nie stał tam, gdzie stało ZOMO, ale… jakby dostał rozkaz, to stałby: podlegał temu samemu dowództwu.

Daję dwa lata, a nawet trzy, bo nie mam wyboru. Zobaczymy. Pozdrawiam.

rezystor – zawsze warto, proszę zauważyć, że poza skrajnymi oszołomami ludzie na moim blogu jednak dyskutują, bez inwektym, za co wszystkim dziekuję Jesli ktoś rzeczywiście rzyczy Polsce źle, to zaczyna od „dzielenia”

Pozdro

2008-02-21 10:26

Reklamy

1 komentarz »

  1. Rolexie,
    jak Ci ten ikonoklasta przeszedł kabelkiem z klawiatury do sieci – doprawdy nie wiem. Wg moich obliczeń ikonoklaści nie wygrali a nawet wprost przeciwnie.

    Regards

    Komentarz - autor: Timex — 22 Luty, 2008 @ 14:15 UTC | Odpowiedz


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: